تبلیغات
موسسه جوانان خیر مردمی مهاباد - آشنایی با قرض‌الحسنه
موسسه جوانان خیر مردمی مهاباد
Creative Juice Creative Juice Creative Juice Creative Juice Creative Juice Creative Juice
آشنایی با قرض‌الحسنه

قرض الحسنه در قرآن
در قرآن، سیزده بار با واژه های گوناگون، سخن از قرض به میان آمده و با آن تأكید شده است. در هر جا كه كلمه «قرض» آمده به دنبال آن كلمه «حَسناً» نیز آمده است. از این رو در اسلام به وام بی بهره «قرض الحسنه» می گویند. این تركیب بیانگر آن است كه قرض دادن باید به صورت نیكو انجام شود. نیكویی آن را می توان از چند جهت تصوّر كرد: 1. آبرومندانه باشد. 2. بی منّت باشد. 3. بدون چشم داشت به سود و بهره باشد. 4. برای خشنودی خدا باشد. 5. از روی میل و علاقه باشد.
ذكر سه آیه از میان آیات قرض الحسنه :

1.  آیه 12 سوره مائده :
... وَ أَقْرَضْتُمُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً لَأُكَفِّرَنَّ عَنْكُمْ سَیِّئاتِكُمْ وَ لَأُدْخِلَنَّكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ:
اگر نماز به پا دارید و زكات بدهید و به رسولانم ایمان بیاورید و آنها را یاری كنید و قرض الحسنه به خدا بدهید، گناهان شما را محو می كنم و شما را در باغ هایی از بهشت كه نهرها از زیر درختانش جاری است وارد می كنم.
در این آیه در رابطه با قرض الحسنه چند نكته وجود دارد. نخست اینكه: این دستور به قدری مهم است كه پس از نماز و زكات و ایمان و یاری رسولان خدا، ذكر شده، دوم اینكه: این دستور در ادیان پیشین نیز از دستورهای مهم خدا بوده است. سوّم اینكه: پاداش آن بخشش گناهان و بهشت پرنعمت است. چهارم آنكه: قرض الحسنه، قرض دادن به خداست. یعنی مورد پذیرش حقّ است و خدا دستش را به جای دست مستمند قرار می دهد.
2.  آیه 20 سوره مزّمّل :
... وَ أَقِیمُوا الصَّلاهَ وَ آتُوا الزَّكاهَ وَ أَقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً...:
و نماز را برپا دارید و زكات را ادا كنید و به خدا قرض الحسنه دهید.
در این آیه سه نكته قابل توجّه است؛ نخست اینكه: قرض الحسنه، بعد از نماز و زكات به عنوان سوّمین دستور ذكر شده كه بیانگر اهمیّت آن است. دوم آنكه: قرض الحسنه قرض دادن به خداست. اشاره به اینكه گویی قرض دهنده با خدا معامله می كند و خداوند قرض او را می پذیرد. سوم اینكه: این اصل مقدّس مانند نماز و زكات، باید در سطح وسیع و همگانی انجام شود. لذا در آیه فوق با واژه جمع، به عموم مردم از زن و مرد، خطاب شده است.

3.  آیه 17 تغابن :
إِنْ تُقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً یُضاعِفْهُ لَكُمْ وَ یَغْفِرْ لَكُمْ وَ اللَّهُ شَكُورٌ حَلِیمٌ:
اگر به خدا قرض الحسنه دهید، آن را برای شما چند برابر سازد و شما را می بخشد و خداوند تشكّركننده و بردبار است.
در این آیه نیز به چند نكته در ارزش قرض دادن اشاره شده؛ نخست اینكه: قرض دادن به مؤمنان، قرض دادن به خداست و مورد پذیرش حق است.. دوم اینكه: قرض دادن موجب افزایش نعمت به چندین برابر مقدار قرض می گردد. سوم اینكه: موجب آمرزش گناهان از سوی خدا می شود. چهارم اینكه: خداوند از قرض دهنده تشكر می كند، یعنی آن را به نیكی می پذیرد و با پاداش های دنیوی و اخروی جبران می نماید.

اهتمام امامان ـ علیهم السلام ـ به قرض الحسنه
خاندان رسالت ـ علیهم السلام ـ در گفتار و رفتارشان به قرض الحسنه اهمیّت فراوان می دادند و خود در این راه پیشقدم می شدند و پیروانشان را با تأكیدهای بسیار به این امر مقدّس دستور می دادند.
در كتاب وسائل الشّیعه كه از منابع فقه شیعه است و محور استنباط و اجتهاد مجتهدان تشیّع می باشد، در جلد سیزده، 134 روایت در «ابواب الدَّیْن» درباره قرض و پاداش و احكام آن ذكر شده است.

چند نمونه از گفتار امامان ـ علیهم السلام ـ در پاداش قرض دادن
در اینجا به عنوان نمونه، نظر شما را از میان دهها روایت به ذكر چند روایت در مورد پاداش قرض دادن جلب می كنیم:
1. رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود:
من اقرض اخاه المسلم كان له بكلِّ درهمٍ اقرضه وزن جبل احدٍ من جبال رضوی و طور سیناءٍ حسناتٍ، و ان رفق به فی طلبه، تعدّی به علی الصّراط كالبرق الخاطف اللامع بغیر حسابٍ و لا عذابٍ:
كسی كه به برادر مسلمانش قرض بدهد، به اندازه هر درهمی كه به او می دهد به بزرگی كوه اُحد از كوههای رضوی و طور سینا، برای او پاداشهایی هست و اگر در مورد گرفتن طلب خود با آن مؤمن، مدارا و رفاقت كند، همانند برق خیره كننده و درخشان، بدون حساب از روی پل صراط بگذرد.
2. امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود:
ما من مسلم اقرض مسلماً قرضاً حسناً یرید به وجه الله الا حسب الله له اجرها كحساب الصدقه حتی یرجع الیه:
هر مسلمانی كه برای رضای خدا به مسلمانی قرض الحسنه بدهد، حتماً خداوند پاداش آن را مانند پاداش صدقه دادن حساب می كند، تا هنگامی كه آن قرض به او باز گردد.
3. پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود:
من اقرض مؤمناً قرضاً ینتظر به میسوره، كان ماله فی زكاهٍ، و كان هو فی صلاهٍ من الملائكه حتّی یؤدیه:
كسی كه به مؤمنی تا مدّتی كه او توان ادای آن را داشته باشد، قرض بدهد، مال او به عنوان زكات است (و ثواب زكات را دارد) و قرض دهنده تا هنگام ادای قرض، مورد درود فرشتگان است.
4. امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود:
مكتوبٌ علی الجنّه: الصدقه بعشر، و القرض بثمانیه عشر، و انما صار القرض افضل من الصّدقه لانّ المستقرض لا یستقرض الا من حاجهٍ، و قد یطلب الصدقه من لا یحتاج الیها:
بر در بهشت نوشته شده: پاداش صدقه ده برابر، ولی پاداش قرض، هیجده برابر است. آنگاه فرمود: پاداش قرض از این رو بر پاداش صدقه بیشتر است كه قرض گیرنده جز از روی نیاز قرض نمی گیرد، ولی صدقه گیرنده گاهی با اینكه نیاز ندارد، صدقه می گیرد.
با توجه به آیات و احادیثی که در باب سنت قرض الحسنه آورده شده و به آن اهتمام بسیار داده شده، اهمیت موضوع قرض الحسنه مشخص می گردد. علیهذا موسسه قرض الحسنه جوانان خیّر نیز با الهام از آیات و احادیث مربوط به قرض الحسنه در راستای اجرایی سازی این سنت نیکو تاسیس و به حمد وقوه الهی در مدت زمان کوتاه از فعالیت خود توانسته به اهداف تعیین شده خود دست یافته و به شعار "زندگی بدون ربا" عینیت بخشد.

-    قرض‌الحسنه از دیدگاه مراجع عظام
1.    بیانات و استفتائات مراجع عظام در خصوص صندوق های قرض الحسنه و پرداخت وام

گزیده ای از سخنان مقام معظم رهبری
اگر این صندوق های قرض الحسنه نباشند . بدانید كه این نیازهای مردم را به هیچ وجه شما و ما قادر به انجامش نیستیم.
این نهاد ( صندوق های قرض الحسنه)  که اسلامی است و نهاد مفیدی است. برای مردم بماند، کارخودش را بکند و به مردم خیرخوش را برساند. یک شجره طیبه ای است. بحمدالله رشد هم کرده، خوب شده نه دیگران کار شکنی کنند و نه اسباب زحمت درست کنند.

گزیده ای از سخنان حضرت " آیت اله العظمی مکارم شیرازی "
.صندوق های قرض الحسنه که به عنوان یک نهاد خود جوش مردمی فعالیت خود را آغاز کرده است و باید به همین صورت نیز باقی بماند. این صندوق ها علاوه بر کمک به افراد نیازمند جامعه سنت ارزشمند قرض الحسنه در اسلام را احیا می کنند.
وجود صندوق های قرض الحسنه در کنار مساجد نشان    می دهد که مسجد تنها برای نماز خواندن نیست ، بلکه پایگاهی برای حمایت از افراد نیازمند است و این امر تبلیغ مستقیم دین می شود .

گزیده ای از سخنان حضرت" آیت اله العظمی صافی گلپایگانی"
حضرت آیت اله العظمی صافی گلپایگانی با اشاره به این که ثواب صدقه 10 ولی ثواب قرض الحسنه 18 برابر است ، عنوان کردند .
قرض الحسنه کاری در اسلام و ازسنت های بزرگ مسلمانان است. یعنی هر مسلمان که به بندگان خدا قرض الحسنه بدهد ثواب آن از صدقه دادن هم بیشتر است. آیت اله صافی گلپایگانی تصریع کردند، قرض الحسنه یک مسئله خدایی است. کسانی که در این زمینه خدمت می کنند باید قصدشان خدا باشد تا به ثواب برسند.
آیت اله صافی گلپایگانی بیان داشتند کسی نمی تواند قرض الحسنه را به خود اختصاص دهد. بلکه هر کس می تواند پولش را در راه خیر به کسان دیگر قرض حسن بدهد ایشان تصریح کردند،در کار قرض الحسنه باید خلوص نیت باشد و اشخاص سوء استفاده نکنند.مسایل تجاری و سوء استفاده شخصی در کار نباشد و برای خدا خالص باشد.

گزیده ای از "سخنان حضرت آیت اله العظمی وحید خراسانی"
ایشان با قرائت آیه شریفه "من ذالذی یقرض اله قرضا حسنا"خاطر نشان کردند که شیخ انصاری (ره) در مقابل این آیه محو  می شود واین بالاترین تعبیر قرآن بعد از جهاد است که در مورد قرض الحسنه گفته شده خداوند خودش را طرف قرض دهنده قرار داده. ظاهرا فرد نیکوکار به فرد گرفتارقرض الحسنه می دهد ولی در واقع به خداوند قرض داده است.حکمت آن این است که وقتی پول را مفت بدهی گردن گیرنده تا زنده است در مقابل شما خم می شود و خداوند  ذلت بندگانش را نمی پسندد اما درقرض عزت مومن حفظ می شود چون دنیا دار ابتلا است امروز او گرفتاراست فردا رفع می شود و باز پرداخت می کند.
این مرجع تقلید فرمودند مدیران صندوق های قرض الحسنه قدر خود را بدانند. زیرا وقتی پول را می شمرند که به نیازمند پرداخت شود خداوند درمقابل آنها قرار دارد. این مقامی بهت آور است. بنابراین به هیچ قیمتی این سعادت را ازدست ندهید و هیچکس حق ندارد این کار را از شما بگیرد.
آنهایی که خدمت کرده و خیانتی نکرده اند نص قرآن است که "ما علی المحسنین من سبیل؟" یعنی هیچکس حق حکومت و سلطنت بر  محسن ندارد . طرفش خداست "هل جزاء الاحسان الا الاحسان"(آیا جزای احسان به غیر از احسان است) یعنی خداوند جزای آدم نیکوکار است. اما کسی که خیانت در اموال مردم کرد باید به اشد مجازات برسد.قرض الحسنه همچون اکسیری است که فلز را به طلای احمر تبدیل می کند ایشان فرمودند قرض دو گونه است قرض به شرط سود که نامشروع است ولی قرض الحسنه مانند دانه ای است که تبدیل به 700 دانه می شود.

معرفی سایت


نویسندگان

نظر سنجی

  نظرت درباره سایت چیه


آمار و امكانات

 • بازدیدهای امروز : نفر
 • بازدیدهای دیروز : نفر
 • كل بازدیدها : نفر
 • بازدید این ماه : نفر
 • بازدید ماه قبل : نفر
 • تعداد نویسندگان : عدد
 • كل مطالب ارسال شده: عدد
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی : • برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


  تماس با ما
  Medicare
  Free-counter-plus.com
  Medicare
  Online User